top of page

Witamy w naszym gronie Marcina Bortkiewicza - reżysera filmowego i teatralnego, scenarzystę i dramat


Marcin Borkiewicz na planie swojego filmu fabularnego "Noc Walpurgii"

Jest nam niezmiernie miło, że rozpoczynamy współpracę z Marcinem Bortkiewiczem - absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy i polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.


Marcin Bortkiewicz jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą i dramaturgiem. I aktorem. Występuje m.in. z monodramem "Satana" według "Doktora Faustusa" Tomasza Manna, <Das Kuchendrama, czyli dość niesmaczna wariacja na temat "Matki" Witkacego> na podstawie Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz "Błogosławiony" na podstawie utworu "Józef i jego bracia" Tomasza Manna. W próbach czytanych jest monodram "Mefisto" na motywach powieści "Mefisto" Klausa Manna.


Już jako 18-latek starał się dostać się do łódzkiej filmówki na reżyserię. Jak sam dziś mówi" "(...) gdybym za wcześnie dostał się do szkoły filmowej (...) Nie zostałbym aktorem. Nie wiedziałbym, jak prowadzić aktorów tak, jak to dzisiaj wiem. Z doświadczenia. Byłbym innym człowiekiem. (...) wszystko potoczyło się więc tak, jak trzeba"


"Noc Walpurgii", pełnometrażowy, debiutancki film fabularny Marcina Bortkiewicza, zdobył w konkursie głównym na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2015 roku Nagrodę Jury Młodzieżowego i Nagrodę "Złoty Klakier" dla najdłużej oklaskiwanego filmu.


Nieco wcześniej, w tym samym roku film zebrał laury na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Marcin Bortkiewicz i Magdalena Gauer otrzymali nagrodę za najlepszy scenariusz. Małgorzata Zajączkowska, która zagrała główną rolę, otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą. Film "Noc Walpurgii" uhonorowano Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Publiczności i Nagrodą Jury Młodzieżowego.

 

Marcin Bortkiewicz jako reżyser filmowy debiutował dokumentem "Nauczanie początkowe", wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Jego kolejnym filmem był fabularny "Portret z pamięci", zrealizowany w Studio Munka w ramach programu "30 minut". Film pokazywany był w sekcji Quinzaine des Realisateurs na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku.


Afisz filmu fabularnego "Noc Walpurgi" w reżyserii Marcina Bortkiewicza
Marcin Bortkiewicz
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj według tagów
Podążaj za nami
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin

agencja aktorska

bottom of page