top of page

"Kolaboranci": rewia czasów okupacji


Radomir Rospondek jako "Adolf Dymsza" w przedstawieniu "Kolaboranci"

28 marca w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbyła się premiera przedstawienia "Kolaboranci" w reżyserii Piotra Ratajczaka, z udziałem naszego aktora Radomira Rospodnka w roli "Adolfa Dymszy". To teatralna rewia czasów niemieckiej okupacji - eleganckie fraki, błyszczące sukienki, kabaretki, neony, pióra, błyszczące cekiny i muzyka.


Sztuka "Kolaboranci" Marii Marcinkiewicz-Górnej i Piotra Rawickiego odkrywa jednak ciemne karty historii polskiego teatru i kina. Związek Artystów Scen Polskich wydał zakaz występowania w teatrach koncesjonowanych przez władze niemieckie, choć grano tam po polsku i najczęściej dla polskich widzów.


Zakazu przestrzegała większość środowiska artystycznego. Aktorzy mieli wybór pomiędzy heroiczną postawą związaną z ryzykiem utraty życia, pracą kelnera lub szatniarza, a ostatecznie pójściem na układ i graniem w służbie nazistowskich idei.


Tych, którzy się wyłamali, nazywano kolaborantami. To oni są bohaterami przedstawienia. Na scenie m.in. Adolf Dymsza, Igo Sym, Ina Benita, Kazimierz Junosza-Stępowski - największe gwiazdy przedwojennego kina, teatru i estrady. Historie i motywacje, którymi się kierowali publiczność może ocenić sama.

 

Zapraszamy na przedstawienie "Kolaboranci" w reżyserii Piotra Ratajczaka z udziałem aktora naszej agencji - Radomira Rospondka do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Aktualnie w repertuarze 13, 14 i 15 kwietnia. Kolejne spektakle 17, 19 i 20 maja.


Radomir Rospondek jako "Adolf Dymsza" w przedstawieniu "Kolaboranci"

Radomir Rospondek

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj według tagów
Podążaj za nami
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin

agencja aktorska

bottom of page