top of page

Marta Ormaniec: "Kto napisze naszą historię"?


Marta Ormaniec i Wojciech Zieliński w filmie "Kto napisze naszą historię" Roberty Grossman

18 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się pokaz specjalny amerykańskiego fabularyzowanego dokumentu "Kto napisze naszą historię" (tytuł oryginalny "Who Will Write Our History") w reżyserii Roberty Grossman. Producentem filmu jest Nancy Spielberg - młodsza siostra Stevena Spielberga. Zdjęcia powstały w Łodzi i w Warszawie.


W filmie "Kto napisze naszą historię" występuje aktorka naszej agencji Marta Ormaniec - w doborowym gronie polskich aktorów: Wojciecha Zielińskiego, Piotra Głowackiego, Karoliny Gruszki, Jowity Budnik i innych.


To opowieść o Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, zwanym Archiwum Ringelbluma, które w lecie 1942, następnie w styczniu 1943, Emanuel Ringelblum wraz z rodziną zdecydował się ukryć poza gettem w schronie urządzonym przez polską rodzinę.


W przededniu wybuchu powstania w getcie, 18 kwietnia 1943, Ringelblum przedostał się na teren getta, gdzie został schwytany i wysłany do obozu w Trawnikach. Po 4 miesiącach, dzięki współpracy z polską konspiracją, udało się go stamtąd uwolnić i porócił do schronu. 7 marca 1944 w wyniku denuncjacji Gestapo zabrało do więzienia zarówno ukrywających się tam Żydów, jak też właścicieli posesji; wszyscy zostali rozstrzelani w ruinach getta. Wraz z Ringelblumem zginęła jego żona Judyta i syn Uri.

 

Polecamy film dokumentalny fabularyzowany Roberty Grossman "Kto napisze naszą historię" z udziałem aktorki naszej agencji Marty Ormaniec.


Marta Ormaniec

Marta Ormaniec

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj według tagów
Podążaj za nami
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin

agencja aktorska

bottom of page