top of page

Marta Ormaniec: James Bond to Krystyna Skarbek


Marta Ormaniec, aktorka naszej agencji, wcieliła się w postać asa polskiego wywiadu - "Krystynę Skarbek" w fabularyzowanym serialu dokumentalnym CANAL+ Discovery "Polscy szpiedzy", ukazującym sylwetki najciekawszych polskich agentów.


Życiorys Krystyny Skarbek mógłby posłużyć za kanwę wciągającej powieści szpiegowskiej, która powinna doczekać się ekranizacji w Hollywood.


Krystyna Skarbek miała wszystko, czego potrzebuje dobra agentka wywiadu - urodę (w 1929 roku zajęła II. miejsce w Konkursie Miss Polonia), inteligencję i talent do języków obcych. Potrafiła zachować zimną krew i jak mało kto umiała wtopić się w tłum. Jej sposób bycia prowokował jednak wiele ożywionych dyskusji. Była kobietą pełną temperamentu, uwikłaną w liczne romanse. Miała niewyparzony język i nie liczyła się z konwenansami. Jednak ogromnej odwagi, pomysłowości i determinacji w walce nie mógł jej odmówić nikt. Fascynowała cały ówczesny świat służb specjalnych. W Londynie nazywali ją "ulubioną agentką Churchilla".


W czasie II. wojny światowej Skarbek pracowała dla brytyjskiego wywiadu w całej Europie, przyjęła pseudonim Christine Granville, którego zresztą po wojnie zaczęła używać jako prawdziwego nazwiska. W 1944 roku w okupowanej Francji uratowała trzech brytyjskich agentów SOE (tajna brytyjska agencja rządowa). W czasie Powstania Warszawskiego bezskutecznie składała prośby o przerzut do Polski. Po zakończeniu wojny brytyjski wywiad nie widział dla niej miejsca w swoich szeregach. Była agentka dostała 100 funtów odprawy. Podanie o przyznanie brytyjskiego obywatelstwa zostało odrzucone. Skarbek zarabiała na życie pracując jako pokojówka, telefonistka, sprzedawczyni i stewardessa na statkach pasażerskich.


W tym czasie poznała twórcę postaci Jamesa Bonda - Iana Fleminga, z którym wdała się w trwający blisko rok romans. Uważa się, że Fleming wzorował się właśnie na niej tworząc postać Vesper Lynd do swej pierwszej powieści o Bondzie - "Casino Royale".

 

Ale tak naprawdę - to Krystyna Skarbek była Bondem ;) Zginęła tragicznie, zasztyletowana w Londynie przez Dennisa Muldowney'a, którego oświadczyny wcześniej odrzuciła. Król Jerzy V przyznał jej Order Imperium Brytyjskiego i Medal św. Jerzego, a Francuzi odznaczyli ją m.in. Krzyżem Wojennym.


Marta Ormaniec jako "Krystyna Skarbek" w serialu fabularyzowanym "Polscy szpiedzy"

Marta Ormaniec jako "Krystyna Skarbek"

Marta Ormaniec

Marta Ormaniec

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj według tagów
Podążaj za nami
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin

agencja aktorska

bottom of page