top of page

Marcin Bubółka: I like Chopin


Marcin Bubółka

Marcinowi Bubółce, aktorowi naszej agencji, powierzono rolę aktorską w spektaklu Teatru Telewizji Polskiej "Fryderyk". Agnieszka Lipiec-Wróblewska wyreżyseruje sztukę w oparciu o książkę "Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie" Piotra Witta. Marcin Bubółka jest studentem aktorstwa dramatycznego IV. roku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.


Błyskotliwy sukces dzieli życie Chopina we Francji na dwie, odmienne epoki. Późniejszą znamy dobrze. Od kiedy stał się bogaty i sławny jego występy publiczne były zapowiadane na afiszach, relacjonowane i komentowane przez prasę; każdy gest, każde słowo notowali uczniowie, pamiętnikarze, diaryści. W odróżnieniu od niej pierwsze paryskie miesiące geniusza pozostają nieznane. Co robił wtedy Chopin, gdzie mieszkał, jak żył? Biedni nie mają historii. A przecież okres przed triumfem zasługuje na lepsze poznanie.


Aktualnie Marcin Bubółka występuje jako "Chlestakow" w spektaklu dyplomowym "Rewizor. Będzie wojna!" Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz. Razem z nim na scenie Teatru Collegium Nobilium w Warszawie występują aktorzy naszej agencji Maciej Babicz - jako "Horodniczy" i Anna Lemieszek jako "Czarny Szczur". Przedstawienie jest dramaturgiczną zabawą z głośnym dziełem Gogola, swoistą grą z mechanizmami jakie rządzą społecznymi odruchami.


Wyrazisty konflikt osadzony jest tutaj wokół dwóch bohaterów, czyli wątpiącego, wyczerpanego, bezradnego wobec swych małych grzeszków, podszytego dziwnym rodzajem strachu "Horodniczego" i uzbrojonego w wiedzę na temat prowincjonalnych standardów, choć cynicznego i nie pozbawionego wyrachowania "Chlestakowa"; żyjących jakby w odrębnych przestrzeniach społecznych, co bardzo ciekawymi i zróżnicowanymi środkami wygrywają Maciej Babicz i na swój sposób, momentami makiaweliczny w wyrazie, Marcin Bubółka.


Do tego dochodzi jeszcze jedna perspektywa, która dotyczy przestrzeni szczurów, "Czarnych Szczurów", wykreowana przez dwie kobiety - bardzo dobre, sugestywne role Anny Lemieszek i Hanny Skargi.

 

Zapraszamy 9, 10, 11 oraz 26 maja na przedstawienie "Rewizor. Będzie wojna!" Artura Pałygi w reżyserii Anny Augustynowicz, z udziałem aktorów naszej agencji Marcina Bubółki, Macieja Babicza i Anny Lemieszek w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie.


Książka "Przedpiekle sławy. Rzecz o Chopinie" Piotra Witta

Marcin Bubółka jako "Chlestakow" w przedstawieniu "Rewizor. Będzie wojna!"

Anna Lemieszek jako "Czarny Szczur" i Maciej Babicz jako "Horodniczy" w przedstawieniu "Rewizor. Będzie wojna!"

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj według tagów
Podążaj za nami
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin

agencja aktorska

bottom of page