top of page

Magdalena Piekorz: mam jeszcze więcej do opowiedzenia


Reżyser i scenarzysta Magdalena Piekorz

Mamy zaszczyt rozpocząć współpracę z Magdaleną Piekorz - reżyserem i scenarzystą, doktorem sztuki filmowej, laureatką głównej nagrody Złote Lwy dla najlepszego polskiego filmu fabularnego, członkiem Polskiej Akademii Filmowej oraz Gildii Reżyserów Polskich.


Jej debiutancka ekranizacja powieści „Pręgi” (2004) Wojciecha Kuczoka przyniosła spektakularny sukces: Złote Lwy w Gdyni i aż dziesięć nominacji do Polskiej Nagrody Filmowej Orły. Film był także polskim kandydatem do Oscara w 2005 roku w kategorii filmu nieanglojęzycznego. Kolejne filmy fabularne w dorobku reżyserskim to "Senność" (2008) oraz "Zbliżenia" (2014). W swoich filmach dokumentalnych - m.in. "Dziewczyny z Szymanowa", "Franciszkański spontan", "Znaleźć, zobaczyć, pochować", „Arystokraci nowej Rosji”, czy cykl dokumentalny "Chicago", najchętniej opowiada o odizolowanych od normalnego życia wspólnotach.


Magdalena Piekorz jest uważana za wnikliwą obserwatorkę intymnych relacji. Z równym powodzeniem realizuje się w różnorodnych rodzajach i gatunkach sztuki filmowej i teatralnej. Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie wyreżyserowała sceniczną adaptację opowiadania Horace'a McCoya "Czyż nie dobija się koni?", znanego powszechnie z ekranizacji filmowej Sydneya Pollacka. W 2019 roku, na zaproszenie Warszawskiej Opery Kameralnej, wyreżyserowała nowoczesne wystawienie opery "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka z librettem Ranieriego de’ Calzabigi.


Najnowsza niespodzianka przygotowana przez Magdalenę Piekorz to aktorski debiut prof. Jerzego Bralczyka i Mateusza Gesslera, Jan Peszek i Jacek Fedorowicz w rolach Hrabiny i Markizy, a wszystko w dźwiękach wiolonczeli Marcina Zdunika w spektaklu "Biesiada u Hrabiny Kotłubaj" w adaptacji Jana Bończy-Szabłowskiego. Miał to być tylko niekonwencjonalny wieczór czytania Gombrowicza, a powstał pełnowymiarowy spektakl, w pełnych kostiumach i charakteryzacji oraz scenografii w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. Rodzaj święta i odlotu.

 

Najmłodszych aktorów kierujemy do filmografii Magdaleny Piekorz na oficjalnej stronie internetowej www.magdalenapiekorz.com


Reżyser i scenarzysta Magdalena Piekorz

Reżyser i scenarzysta Magdalena Piekorz

Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj według tagów
Podążaj za nami
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin

agencja aktorska

bottom of page